Uzaktan Eğitim, Bulut Bilişim, Web Araçları

Geçmişte farklı yöntemler ve araçlar olarak mektup, televizyon ve radyo yayını, faks vb. kullanılarak gerçekleştirilmekte olan uzaktan eğitimin çok uzun bir geçmişi olsa da son birkaç yıl içerisinde gündelik hayatımıza bilgisayar ve internet teknolojisinin de girmesiyle beraber, öğretim hayatına iyice uyum sağlayan bir kavramdır. Uzaktan eğitimin, bugün bu kadar popüler olmasının nedenlerinin başında internetin büyük bir hızla günlük hayatımızın içerisine girmesi, web teknolojilerinin maliyet açısından ucuzlaması, eğitim öğretim hayatlarına farklı coğrafyalarda bulunan ancak bulunduğu yerden öğretim ortamına katılma isteği gelebilir. Uzaktan eğitim aracılığı ile öğrenim görmek isteyen bireylerin sahip olması gereken teknolojik alt yapı internet bağlantısı olan bir masaüstü ya da diz üstü bilgisayardan ibarettir. Uzaktan eğitim zaman ve ulaşım açısından çok ciddi bir kazanç elde etmenin yanı sıra anlaşılmayan ya da kaçırılan dersleri defalarca izleme olanağı sunar.

Bulut Bilişim

Bulut bilişim; bilişim aygıtları arasında ortak bilgi paylaşımını sağlayan hizmetlere verilen genel isimdir. Bulut bilişim bu yönüyle bir ürün değil, hizmettir; temel kaynaktaki yazılım ve bilgilerin paylaşımı sağlanarak, mevcut bilişim hizmetinin; bilgisayarlar ve diğer aygıtlardan elektrik dağıtıcılarına benzer bir biçimde bilişim ağı üzerinden kullanılmasıdır. Daha açık söyleyecek olursak eskiden bilgisayarlarımızda, disketlerde ve CD/DVD’lerde sakladığımız tüm dosyalarımızı zamanla harici hard disklere taşımaya, daha sonra ise flash bellekler ile her yere taşımaya başladık. Günümüzde ise dosya ve dokümanlarımız nereye gidersek bizimle olabiliyor. Bunun nedeni ise bulut dosya depolama servisleridir. Şimdi bazı bulut depolama alanlarının ücretsiz olarak verdiği depolama miktarlarına bakalım.

DropBox = 2 GB

iCloud Drive = 5 GB

Yandex Disk = 10 GB

Google Drive = 15 GB

MEGA = 50 GB

Şu an ücretsiz olarak en fazla depolama alanı veren MEGA bulut dosya depolama hizmetidir ve gördüğünüz gibi tam olarak 50 GB’lık depolama alanı vermektedir. Sizlere önerebileceğim ve benimde kullandığım Yandex Disk ve MEGA bulut dosya depolama hizmetleridir ve kullanımı da gayet basittir.

 

Web 1.0 / 2.0 / 3.0 / 4.0 / 5.0

Web 1.0

Salt okunur web. Kullanıcılar sadece okuyucuydu ve sadece bilgiyi alabilen konumdaydı. Çünkü bu kadarına izin verilen bir kullanıcı topluluğu vardı, tüm kontroller web sitesinin elindeydi.

Web 2.0

Web 1.0 yetersizliğinden dolayı web 2.0  doğmuştur. Web 2.0 web’de insan etkileşimi olarak nitelendirilebilir. Yani  İnternet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. İnternet kullanıcılarına sunulan  içeriğin kullanıcılar tarafından oluşturulmasına ve bu içeriklerin başkaları ile paylaşılabilmesine olanak vardır.

Web 3.0

Bilgisayarların etkileşimi… İçerik kontrolünün insan elinden çıkarak yazılımların kontrolüne geçtiği dünyadır diyebiliriz.

Aşağıdaki tablodan da ayrıntılı bir karşılaştırma yapabilirsiniz.

Web 4.0

Tamamen sanallaştırma üzerine kurulmuş hazır örneği EyeOS olan online işletim sistemleri… Saniyede 100 Gigabit bağlantı ve bant aralığı olan herşeyin artık yerel disklerden uzaklaştığı ve online networklar üzerinden kurulduğu ayrıca bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz üzere yapay zekaya sahip işletim sistemi ve web teknoloji mimarisi…

Web 5.0

Şu an sadece prototipleri bulunan artırılmış gerçeklik ürünleri web 5.0 sayesinde belkide herkesin günlük hayatında kullanabileceği donanımlar haline gelir ? Kim bilir… ?

Ahmet Açık

Fırat Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, II

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir