Visual Studio 2010 Programının Kurulumu (Görsel Anlatım)

Herkese selamlar bugün Visual Studio 2010 programının kurulumunu görsel olarak anlatmaya çalışacağım. Kurulum Windows 10 işletim sisteminde gerçekleştirildi. Öncelikle Visual Studio programı nedir, ne işe yarar buna bakalım.
Visual Studio; Microsoft tarafından geliştirilen, en basit tanımıyla program yazma programıdır 🙂 Tamamen kod ile programlarınızı yazabileceğiniz gibi, kodu kısarak görsel bir biçimde de program arayüzü oluşturabilirsiniz. Visual Studio içerisinde Visual C#, Visual Basic.NET ve Visual C++ gibi görsel destek sağlayan dilleri barındırır. Bu sayede daha kısa sürede daha güzel arayüzlü programlar oluşturabilirsiniz.
Şimdi kuruluma geçelim. Öncelikle Visual Studio 2010 programını buradan indirebilirsiniz. Dosya boyutu 2.24 GB.

1- setup’tan kurulumu başlatıyoruz

2- “Instal Microsoft Visual Studio 2010″a tıklıyoruz.

3- Kurulum dosyaları yüklendikten sonra “Next” butonuna tıklıyoruz.

4- “I have read and accept the license terms” seçip “Next” butonuna tıklıyoruz.

5- Tavsiye edilen “Full” kurulumu seçiyoruz. Yükleme konumu otomatik geliyor burayı değiştirmenize gerek yok ve “Instal” butonuna tıklıyoruz.

6- Kurulum donanım özelliklerinize göre değişkenlik göstererek, tahmini 20 dakika sürmektedir. Bütün ekler kurulduktan sonra “Next” butonuna tıklıyoruz.

7- Ve kurulum başarıyla tamamlandı. “Finish” butonuna tıklıyoruz.

8- Sistem durumuna göre kurulum sonunda veya kurulum aşamasında sistemi yeniden başlatmanızı söyleyebilir. “Restart Now” butonuna tıklarak sistemi yeniden başlatıyoruz. Eğer kurulum aşamasında sistemi yeniden başlatmanız gerekirse yeniden başlatınız. Bilgisayar açıldığında kurulum otomatik olarak kaldığı yerden devam edecektir.

9- Kurulum tamamen bittikten sonra karşınıza bu ekran gelebilir. “Exit” butonuna basıp kapatıyoruz.

10- Başlat menüsünden “Microsoft Visual Studio 2010” programını bulup çalıştırıyoruz. İlk kullanımda karşımıza çıkan ekranda “General Development Settings”i seçip “Start Visual Studio” butonuna tıklıyoruz. İlk kullanım için program kullanıcı dosyalarını hazırladığı için programın açılması birkaç dakika sürebilir.

**Microsoft Visual Studio 2010 programımız artık hazır. C# programlama dilinde yapacağınız programları buradan hazırlayıp derleyebilirsiniz.

11- İlk 1 haftalık kullanımda sizden product key istemez. 1 haftadan sonra product key istediği zaman YCFHQ-9DWCY-DKV88-T2TMH-G7BHP kodunu oraya yazıp “Activate” butonuna tıklayın.

Visual Studio 2010 programının kurulumu bu şekilde 🙂 Bir sonraki yazımda görüşmek üzere hoşçakalın 🙂

Ahmet Açık

Fırat Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, II

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir