Film İncelemesi II: Ölü Ozanlar Derneği

Özgün Ad: Dead Poets Society
Yönetmen: Peter Weir
Oyuncular: Robin WilliamsRobert Sean LeonardEthan Hawke
IMDb Puanı: 8,0
Başarılar: 1’i Oscar olmak üzere 19 ödül, 19 adaylık

1859’da kurulan ve 100 senedir gelenek, onur, disiplin, mükemmellik ilkeleri üzerinde varlığını sürdüren Welton Akademisi; üniversiteye hazırlık okulu olarak da tanımlayabileceğimiz, ilkelerine sıkı sıkıya bağlı bir akademidir. Mükemmeliyeti kovalayan ancak geleneklerine körü körüne bağlı kalmaktan dolayı bir adım bile ileriye gidemeyen akademinin müdüriyeti, Dr. Nolan tarafından yapılmaktadır. Bay Nolan ve kurumdaki diğer öğretmenler; sergiledikleri katı, taviz vermeyen yapıları ile öğrencileri adeta birer mekanizmaya dönüştürmektedir. Fakat bu hastalıklı anlayışla beslenen çarkın dişlileri, John Keating’in edebiyat öğretmeni hüviyeti ile Welton Akademisi’ne dâhil olmasıyla çark edecektir.

John Keating eski bir Welton’ludur. Londra’da saygın bir okulda edindiği birkaç yıllık öğretmenlik deneyimi sonrasında, mezuniyetini gerçekleştirdiği akademiye geri döner. Diğer öğretmenlerden farklı bir yol çizer kendisine. Derslerinde sıra dışı birçok teknik kullanır. Öğrencileri dersin içine çeker. Şiiri, edebiyatı sevdirir. Olaylara farklı perspektiflerden bakmayı, kalıpların dışına çıkmayı öğretir öğrencilerine. Ve bir de carpe diem’den bahseder. Bu Latince ifade, yaşadığın günü kavra anlamına gelmektedir. Şimdiki zamanın ne denli önem arz ettiğini bu ifade ile aktarma gayesindedir Bay Keating. Desteklemek amacıyla Adam Fawer’ın Olasılıksız (Improbable) adlı eserinde yer verdiği benzer şu cümleyi de aktarmak istiyorum:

Şimdiki zamanı çok iyi bilirsen, geleceği kontrol edebilirsin.

Keating’in öğrencileri, yaşadığı günü kavrayabilecek ve geleceklerini şekillendirebilecek miydi? Neil, maruz kaldığı tüm baskılara rağmen babasına -nadiren baba diye hitap etme cesareti gösterdiği kişiye- karşı koyabilecek, hayalindeki tiyatro oyunculuğu mesleğinin bir mensubu olabilecek miydi? Ya da Todd, hata yapmaktan korktuğu halinden sıyrılıp özgüveni yüksek bir karaktere bürünebilecek miydi?

N. H. Kleinbaum’un aynı isimli romanından uyarlanan bu filmle ilgili yazımızı, filmden alıntılarla sonlandıralım. İyi okumalar ve seyirler.

Size kim ne derse desin. Sözcükler ve fikirler dünyayı değiştirebilir.

İnsanlar sadece hayallerinde özgür olur. Her zaman böyleydi, her zaman böyle olacak!

Ömer Faruk Erdoğan

Elazığ Fırat Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, 3. Sınıf − Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı, 1. Sınıf –
Kişisel web sitesi: omerfarukerdogan.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir