Neşeli Müzikler Serisi – Bölüm I

Gün batımının kızıllığında birbiri ardında koşuşan çocuklar, yahut gözleri gökyüzünün maviliğinde süzülen uçurtmasından başka bir şey görmeyen çocuk…  Neşenin size kurgulattığı her neyse, getirin onu aklınıza. Arkanıza yaslanın ve verin kulağınızı yazımıza. Tabii çok kısa bir ön bilgi sonrasında…

Enstrümantal müziklerin hakimiyeti altındaki listemizde 10 adet parçaya yer verdik. 7 enstrümantal müziğe karşılık; bir Fransızca, bir Fince, bir de hem İngilizce hem de Fransızca dilinde sözleri yazılmış 3 eser var. Fakat bu 3 eserin listeye dahil olması konusunda, sözlerin taşıdığı anlamları dikkate almadık. Odak noktamız tamamen müzik üzerindeydi. Bu yüzden siz de dinleme esnasında sözleri göz ardı edip odağınızı müziğe verirseniz, aynı frekansta buluşmuş oluruz.

Biraz akordeon, biraz piyano, biraz keman ve daha ismini dahi bilmediğim birçok enstrümanın tınısıyla dolu; sıralarken çok kez kararsız kaldığım bir liste çıktı ortaya. Ama nihayetinde iyi bir liste sunabildiğimi ve artık yavaş yavaş müziklere geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. Harfler bir kenarda bekleyedursun. Sahneyi neşeli notalara bırakalım. Mutlu dinlemeler.

#10 Loituma – Ievan Polkka
Anlamsız sözcükler okyanusunda da olsak tebessüm ettirmeyi başarıyor Loituma.


#09 Peppina – Mademoiselle Noir
Aslında Meryem Aboulouafa’nın Mademoiselle Noir yorumunu daha çok beğeniyorum. Ancak bu liste için fazla sakin kalacağından tercihimi bu yönde yaptım. Bu arada İtalyan yönetmen Leonardo Dalessandri’nin ülkemiz için hazırladığı Watchtower of Turkey adlı video çalışmasında, genç müzisyen Aboulouafa’nın sesiyle katkıda bulunduğunu söyleyelim. Ludovico Einaudi’nin Experience‘si ile müthiş bir ahenk içinde, enfes bir kurgu izletmişti bize Dalessandri.


#08 Alexandre Desplat – Moonshine (The Grand Budapest Hotel filminin müziklerinden)


#07 Zaz – Je Veux


#06 Ludovico Einaudi – Tarantella
Ülker’in mutluluk temalı reklam filminde kullandığı müziğe ne çok benziyor değil mi?


#05 Yann Tiersen – La Noyée (Amélie filminin müziklerinden*)
Amélie filminde La Noyée’nin çaldığı sahneyi hatırlıyor musunuz? Amélie, yaşlı âmâ adama yolda eşlik edip küçük bir gezintiye çıkarmıştı onu adeta.


#04 Melih Kibar – Gülen Gözler & Neşeli Günler Film Müziği


#03 Yann Tiersen – L’Arrivée sur l’île


#02 Engin Bayrak – İncir Reçeli Güzeldir (İncir Reçeli filminin müziklerinden)
Yedi Güzel Adam dizisi için yaptığı mükemmel bestelerden hatırlayabilirsiniz kendisini.**


#01 Yann Tiersen – La Valse d’Amélie (Amélie filminin müziklerinden)

 


Notlar:

 Amélie filminin müzik albümünde yer alsa da, La Noyée’ye ilk kez 1998’de çıkardığı Le Phare albümünde yer verdi Yann Tiersen.
** Yedi Güzel Adam için hazırlanan Yedi Genç ve Yedi Adam adındaki iki albüm, yayıncı kuruluş kaynaklı sorunlar nedeniyle iki yıldır yayınlanmayı bekliyor.

Ömer Faruk Erdoğan

Elazığ Fırat Üniversitesi, Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi, 3. Sınıf − Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı, 1. Sınıf –
Kişisel web sitesi: omerfarukerdogan.com

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir